utorok 22. mája 2012

Yorkshire pudding

Znalci anglickej kuchyne alebo Anglicka zrejme poznajú tento pojem. Nie, nie je to náš klasický puding ani to s nám nemá snáď nič spoločné :-)
A taktiež to nie sú žiadne vnútornosti ako je v typicky anglických jedlách zvykom.
Basically...je to niečo ako pečivo. Má veľmi jednoduché zloženie a celkom jednoducho a rýchlo sa dá vyhotoviť.
V Anglicku sa Yorkshire pudding používa ako príloha k roast beef alebo inému mäsu, napríklad namiesto zemiakov.
Keď som to prvý krát v Írsku dostala na tanier myslela som si, že to je nejaká obaľovaná zelenina no bolo mi povedané,že je to niečo ako pečivo.
V Írsku som dostala Yorkshire pudding z mrazeného výrobku ale zachutilo mi to.
Momentálne sa učím na štátnice, tj. Anglické reálie a tak som popri učení natrafila na Yorkshire pudding. Vyhľadala som si recepty a prišla som na to ,že je to veľmi jednoduché.

Yorkshire pudding pochádza ako môže z názvu jednoducho vyplynúť pochádza z Britskej oblasti Yorkshire. Túto oblasť nájdeme v severnej časti Anglicka.
Presná história tohto jedla nie je známa, no prvé zmienky boli objavené v roku 1747.
Hovorí sa, že toto jedlo bolo vymyslené z dôvodu úspory peňazí a naplnenie žalúdka :-)

Na Yorkshire pudding budeme potrebovať(cca 20 malých kúskov):

100g múky
180 ml mlieka
2 vajcia
štipka soli
troška oleja alebo masti

1.Do nádoby si preosejeme múku do ktorej spravíme malú priehlbinku kde rozbijeme 2 vajcia. Tieto dve ingrediencie vymiešame mixérom alebo ručne, pridáme mlieko, štipku soli a zas zamiešame.

2. Kým robíme túto zmes, do muffinového plechu si do každej jamky dáme trošku oleja alebo masti a dáme do rúry. Keď máme olej rozhorúčený, do každej jamky nalejeme kúsok cesta. Odporúčam trošku viac ako jednu lyžičku aby z toho aj nejaké to "pečivo" bolo :-)

3. Cca 20 minút pečieme, pudding nám krásne navrie, zväčší sa...A pudding z yorkshiru máme na svete. Jednoduché :-)



Kedže sme žiadne mäso nemali, ani by ho nemal kto jesť keďže u nás panuje črevná chrípka dorobila som si malé puddingy tak, že cca 5 min pred koncom som ich potrela kečupom a vysypala som postrúhaný syr a dala zapiecť.

Tak a toto bola moja večer k anglickej histórii, aby to malo svoje pravé anglické grády na kraj taniera som si pridala fazuľu v paradajkovej omáčke...:-)


Dobrú chuť!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára